Jednání Rady SYSopů 22.8.2015 poněkud nečekaně v přízemní galerii kulturního domu v Holicích. Hlavní téma: HAMNET v Rakousku a Německu.

Jednání Rady SYSopů v sobotu 17.5.2014 v Ondřejově. Aktuálně díky XYL 1HH se roznáší ochucené turecké kafé.

Foto RMNC-2 FFMPR karty s RMNC XNetem 1.17 na sobotním jednání RSYSu 14.4.2007 ve Strnadovském mlýně.

Ukázka kompletního RMNC řešení DB0MAB běžící na XNetu s TNC31SX dne 14.4.2007 ve Strnadovském mlýně.

15.6.2006 v Hradci Králové prezentoval OK1MX vysloužilé Racom RD300 s možností přestavby do pásma 70cm.

29. schůzka Rady SYSopů se konala v sobotu 9.4.2005 ve velké zasedačce kavárny hotelu American v Kolíně.

14 kartový RMNC/Flexnet řešení pro páteřní nódy na historické fotce ze sobotního jednání RSYSu 5.4.2003 v Bratronicích.

Společná fotka ze zasedání Rady SYSopů 10.4.1999 v Holejích poblíž Budišova - celkem 37 sysopů zastupujících 41 objetů PR.

HAM-NET: nástupce sítě packet radio?

Na několika předchozích setkáních Rady Sysopů bylo rozhodnuto zkusit zprovoznit novou radioamatérskou síť HAMNET. Původním ideálem bylo vytvořit rychlejšího nástupce sítě Packet Radio pomocí dostupné WiFi technologie v pásmu 2.3 a 5.8GHz. Předpokládalo se využití hotspotů a vzájemných linek. Technicky by to bylo využitelné, avšak existovalo zde reálné nebezpečí, že by se tak jen suplovalo internetové připojení, což by kolidovalo s povolovacíma podmínkama. Situace se samozřejmě může časem změnit, ale prozatím jsme se tímto směrem nechtěli vydat.

Jak by se však tyto pásma daly rozumně využít? V Rakousku proběhl úspěšný experiment datového spojení 2.3GHz na vzálenost cca 55km a to pomocí 65cm směrových antén a zařízení společnosti Ubiquiti. Podobné spoje by se mohly používat i u nás na propojení stávající paketových nodů mezi sebou, získali bychom tak za nižší cenu větší spolehlivost a významně vyšší rychlost. Někteří sysopové již podobné záležitosti v síti zkouší, i když u nás se spíše používá systém litevské společnosti Mikrotik. Je ale ověřeno, že u nodů (X)Net je toto řešení plně funkční, i když naopak nevýhodou je nutnost přímé viditelnosti komunikujících bodů mezi sebou.

Co je to tedy vlastně HAMNET? V českém pojetí bychom tímto souhrnným názvem mohli označit datové spoje využívající radioamatérské frekvence ke spojení různých zařízení. Může se tak jednat o spojení mezi nody packet radio, převaděči nebo také k zajištění přenosu dat zabezpečovacího systému radioklubu někde na kopci.


Tak co myslíte? Pustíme se do toho? Berte to jako podklad k jednání na holickém setkání!

73! Bubu OK2JBU

Zapsal v pondělí 1.8.2011 ok2jbu